Umiejętność gry na instrumencie to marzenie wielu osób. Jedne zastanawiają się nad przyszłą karierą muzyka, inne chcą po prostu zaimponować znajomym nietypową, a jednocześnie wysoko cenioną umiejętnością. Bez względu na to, do której grupy należymy, jeśli zastanawialiśmy się nad tym, jak zacząć grać na instrumencie, teraz możemy uzyskać odpowiedź na tak postawione pytanie.
Czy istnieje idealny czas na naukę?
Jedno z pierwszych pytań odnoszących się do tego, jak zacząć grać na instrumencie dotyczy idealnego czasu na naukę. Bardzo często można usłyszeć, że największe szanse na karierę muzyczną mają te osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z instrumentami jeszcze jako dzieci. Dziecięca ciekawość w połączeniu z typową dla najmłodszych umiejętnością szybkiego uczenia się rzeczywiście przynoszą wyjątkowe rezultaty. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na karierę muzyczną tylko dlatego, że w dzieciństwie nie przejawialiśmy zainteresowania instrumentami muzycznymi. Osoby zawodowo uczące gry podkreślają, że każdy z ich uczniów jest inny. W karierze doświadczonego nauczyciela nie brakuje wcale osób dorosłych, które spełniły swoje marzenia i nauczyły się grać nie gorzej niż muzycy trenujący latami. Na naukę gry na instrumencie nigdy nie jest więc nie tylko za wcześnie, ale również za późno.
Gdzie się uczyć grać na instrumencie?
Dwudziesty pierwszy wiek daje nam wiele możliwości, o których nigdy wcześniej nawet nam się nie śniło. Jeśli więc marzymy o nauce gry na instrumencie, możemy osiągnąć ten cel bez konieczności wychodzenia z domu. W Internecie czekają na nas nie tylko podręczniki, ale i kursy wideo. Niektóre nie są przesadnie wartościowe, można jednak wyłuskać także prawdziwe perełki – kursy, które są wysoko cenione także przez profesjonalnych muzyków.
Niestety, gdy nie uczymy się pod okiem nauczyciela, musimy liczyć się z tym, że nie mamy aż tak dużych szans na sukces jak wtedy, gdy to on nadzoruje naszą edukację. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nauczyciel koryguje popełniane przez nas błędy. Jeśli więc nie ma do tego przeciwwskazań (związanych z odległością albo z zasobami finansowymi) warto rozważyć naukę gry na instrumencie w szkole muzycznej. Co ważne, dziś ich oferta jest skierowana nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych uczniów, w tym również do osób, które nie mogą poświęcić wielu godzin na rozwój swojej pasji.
Jak wygląda dobra lekcja gry na instrumencie?
Lekcje gry na instrumencie różnią się między sobą. Różnice wynikają przy tym nie tylko z tego, że uczniowie nie zawsze mają takie same umiejętności. Mogą mieć swoje źródło także w przygotowaniu ze strony nauczyciela – nie zawsze tak samo dobrym. Przyjmuje się, że podczas profesjonalnych zajęć kwestie techniczne są łączone z zagadnieniami związanymi z interpretacją, kompozycją i improwizacją. Uczeń powinien poznać nie tylko samą muzykę, ale i instrument, z którym pracuje. Końcowy sukces jest w dużym stopniu uzależniony od umiejętności zrozumienia go. W innym wypadku trudno będzie opanować coś więcej niż postawy.