reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

Ciekawostki

Procol Harum – co to znaczy?

Procol Harum – co to znaczy?

Jeśli jesteś fanem rocka progresywnego czy też interesują Cię korzenie muzyki współczesnej, nazwa Procol Harum z pewnością Cię nie ominęła. Zespół ten ma za sobą ponad pół wieku działalności, a jego wpływ na muzykę popularną jest wręcz nieoceniony.

Procol Harum: Skąd pochodzi nazwa?

Chociaż powstanie grupy Procol Harum datuje się na rok 1967, sama nazwa ma o wiele dłuższą historię. Wywodzi się z łaciny, konkretnie od zwrotu „Procul Harun”, który niegdyś oznaczał „daleko od tych rzeczy”. Jest jednak pewien niezbity błąd – prawidłowa forma powinna brzmieć „Procul Harum”. Osoby odpowiedzialne za nadanie tego tytułu grupie nie były lingwistami, stąd ta pomyłka.

Początki zespołu Procol Harum

Procol Harum został założony w 1967 roku. Jego założycielami byli Gary Brooker, Keith Reid, Matthew Fisher, Robin Trower i Dave Knights. Znaleźli się wśród twórców pierwszej fali brytyjskiego rocka progresywnego, wprowadzając do rocka elementy charakterystyczne dla muzyki klasycznej i jazzu. Pierwszy singiel zespołu, „A Whiter Shade of Pale”, zdobył ogromną popularność, stając się nieodłącznym elementem rock and rolla.

Najważniejsze utwory Procol Harum

„A Whiter Shade of Pale” – klasyczny hit Procol Harum

Wydać pierwszy singiel, który odnosi ogromny sukces, to marzenie wielu zespołów. Procol Harum udało się to osiągnąć „A Whiter Shade of Pale”. To muzyczna opowieść o utraconej niewinności, przeplatana barokowymi wstawkami na organy Hammonda. Utwór zadebiutował na pierwszym miejscu na listach przebojów i stał się jednym z najważniejszych utworów muzyki rockowej.

„Homburg” – sukces drugiego singla Procol Harum

Kolejnym utworem, który przyniósł Procol Harum wiele sukcesów, był „Homburg”. Mimo że nie zdobył tak dużej popularności jak „A Whiter Shade of Pale”, wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych singli grupy. Utwór charakteryzuje się melancholijnym, prawie onirycznym brzmieniem, które złapało miliony słuchaczy na całym świecie.

„Conquistador” – zabawa w stylu hard rock

„Conquistador” to utwór, który pokazuje, jak szerokie spektrum inspiracji miała grupa. Jest to bowiem kompozycja utrzymana w stylu hard rock, ze wspaniałymi melodiami i wyrazistym brzmieniem gitary. Utwór ten pokazuje, jak Procol Harum potrafiło bawić się konwencjami i tworzyć naprawdę różnorodną muzykę.

Procol Harum a muzyka klasyczna

Choć rock and roll z założenia odrzucał muzykę klasyczną, Procol Harum zrobił swoją muzykę jakby na przekór tej zasadzie. Wykorzystywali motywy i style z muzyki klasycznej – w ich twórczości słychać wpływy Bacha, Mozarta czy Beethovena. To właśnie dzięki zastosowaniu organów Hammonda oraz połączeniu rocka z elementami muzyki klasycznej stworzyli swoje unikalne i rozpoznawalne brzmienie.

Procol Harum a wykorzystanie organów Hammonda w muzyce rockowej

Organy Hammonda szybko stały się jednym z głównych elementów identyfikacyjnych Procol Harum. Gra na nich Matthew Fisher uważana jest za jedną z najlepszych w historii rocka. Wielu muzyków do dzisiaj odwołuje się do stylu Fischera, a wykorzystanie organów Hammonda stało się stałym elementem muzyki rockowej.

Składy zespołu Procol Harum na przestrzeni lat

Skład Procol Harum zmieniał się na przestrzeni lat. Choć Brooker i Reid byli niezmiennym punktem odniesienia, to wokół nich kształtował się skład. Przez lata w Procol Harum grali muzycy tacy jak Matthew Fisher, Dave Ball, Alan Cartwright, Chris Copping, Mick Grabham i wiele innych utalentowanych osobowości.

Procol Harum a „British Invasion”

Procol Harum byli częścią tak zwanej „British Invasion” – fali brytyjskich zespołów, które podbiły rynek muzyczny w USA w latach 60. Choć nie byli tak komercyjni jak The Beatles czy The Rolling Stones, ich wpływ na rozwój rocka jest nie do przecenienia. Wprowadzili do gatunku elementy muzyki klasycznej i jazzowej, które znacząco zmieniły oblicze rocka.

Procol Harum a rock progresywny

Procol Harum jest często uznawany za jednego z pionierów rocka progresywnego. To gatunek charakteryzujący się złożonymi kompozycjami, długimi utworami i eksperymentami z brzmieniem. Procol Harum wprowadził do rocka progresywnego elementy muzyki klasycznej, która stała się jednym z podstawowych elementów tego gatunku.

Dyskografia Procol Harum

Na przestrzeni ponad 50 lat działalności Procol Harum nagrał wiele albumów. Niemal każdy z nich jest inny, ale wszystkie są charakterystyczne dla stylu grupy. Niektóre z najważniejszych to „Procol Harum” (1967), „A Salty Dog” (1969), „Grand Hotel” (1973) czy „Novum” (2017).

Procol Harum dziś

Procol Harum nadal działa – choć w odmienionym składzie. Z pierwotnych członków zespołu pozostaje Gary Brooker, który nadal śpiewa i gra na fortepianie. Muzyka zespołu wciąż jest popularna, chociaż Procol Harum dzisiaj już nie przyciąga tłumów fanów, to jednak nadal ma wierną grupę słuchaczy, którzy doceniają ich niepowtarzalne brzmienie i wpływ na rozwój muzyki rockowej.

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae