Muzyka reggae od wielu lat jest nieodłącznym elementem polskiej sceny niezależnej, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Chociaż jest to bardzo popularny gatunek o komercyjnym potencjale, to niestety w Polsce nie sprzedaje się za dobrze.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Co warto wiedzieć o polskim reggae?
- Najpopularniejsze polskie reggae w 2023 roku.
- Czym charakteryzuje się muzyka reggae?
Najpopularniejsze polskie reggae w 2023 roku
W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Ras Luta, czyli bez wątpienia jeden z najbardziej uduchowionych polskich artystów. Młode pokolenie ceni sobie również twórczość Mesajah i Kamila Bednarka. Nie można zapominać także o zespole Jamal, który niestety stopniowo odchodzi od reggae. To właśnie radomski zespół napisał jeden z najpopularniejszych polskich kawałków. Mowa tutaj oczywiście o utworze „Policeman”, który wbrew pozorom znany jest nie tylko miłośnikom reggae. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również Marika.
Co warto wiedzieć o polskim reggae?
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że Polska w latach 80-tych stała się jednym z głównych ośrodków roots reggae na świecie. Polskie reggae konkurowało z Jamajką i Londynem. Na szczególną uwagę zasługiwała nie tylko duża ilość zespołów muzycznych, ale również olbrzymia ilość festiwali tematycznych, które odbywały się w naszym kraju.
Do Polski reggae przywędrowało z Londynu. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie zespoły jak np.: The Jam albo The Clash. Nie można zapominać także o multi etnicznych kapelach pokroju Madness and The Selectors albo The Specials. „Muzyka Młodej Generacji” na przestrzeni kolejnych lat niosła głos zbuntowanego pokolenia.
Czym charakteryzuje się muzyka reggae?
Muzyka reggae pojawiła się pod koniec lat 60-tych. Pierwsze utwory bardzo mocno nawiązywały do takich gatunków jak na przykład ska albo rocksteady. Za prekursorów opisywanego gatunku muzycznego uznaje się jamajskich twórców. Warto wspomnieć chociaż o tym, że do dnia dzisiejszego za najlepszego twórcę muzyki reggae uważa się Boba Marleya. Cechami charakterystycznymi muzyki reggae jest nie tylko bardzo silna linia basu.
Wyróżnić należy również dość spokojną melodię i nietypową technikę gitarową skank. Niemal we wszystkich utworach klasycznego reggae można zauważyć rozrywkowe metrum 4/4. Jeżeli chodzi o sam rytm to jest on miarowy. Harmonijne linie melodyczne pozwalają stworzyć integralną całość.
Jeżeli chodzi o polskie reggae to można wyodrębnić dodatkowo beat perkusyjny, który potocznie określany jest mianem riddimu. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że można wyróżnić wiele podgatunków reggae. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi roots reggae, early reggae albo lovers rock.
Muzyka reggae to pozytywna muzyka wolności i optymizmu. Nic dziwnego, że przywędrowała również do Polski i się tu zadomowiła. Jest to muzyka prosta i przyjemna w odbiorze. Porywa tłumy na koncertach. Warto uwzględnić najpopularniejsze polskie reggae w swojej playliście.