reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

CiekawostkiKultura

Ruch Rastafari – czym jest i jaka jest jego historia?

Ruch Rastafari – czym jest i jaka jest jego historia?

Ruch Rastafari kojarzy się z Jamajką. Stamtąd też się wywodzi. Jest to ruch religijny często zrównywany z rastafarianizmem. Nie jest to jednak to samo, a taka pomyłka dla niektórych może być nawet obraźliwa. Otóż część rastafari uważa, że wyrazy zakończone na -izm powstały, by dzielić dzieci Boga. Niewątpliwie ruch Rastafari jest bardzo ciekawy. Jak powstał i na czym polega?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Jaka jest historia ruchu Rastafari?
  2. Jakie są cechy Rastafari?
  3. Jaka jest symbolika ruchu Rastafari?

Jakie jest najpopularniejsze polskie reggae?

Jaka jest historia ruchu Rastafari?

Jest to ruch religijny wywodzący się niejako z chrześcijaństwa. Mianowicie zapoczątkowany wśród chrześcijan żyjących na Jamajce. Członkowie ruchu rastafari wierzą w Jaha – jest to skrócona forma słowa Jahwe, czyli imienia bożego występującego w Biblii. Skąd nazwa Rastafari?

Według ruchu, Jah objawił się na ziemi jako Ras-Tafari Makonnen. Ras to tytuł arystokratyczny z Etiopii. Tafari Makonnen oznacza cesarza tego kraju czyli Hajle Syllasja I. Jedni uznają go tylko za namiestnika Boga na Ziemi, inni za króla królów.

Pojawia się pytanie, czemu lud z Jamajki czci władcę Etiopii? Otóż przodkowie sporej części mieszkańców Jamajki była przywieziona tam jako niewolnicy. Inicjatorem ruchu Rastafari był Marcus Garvey, jeden z twórców tzw. “czarnego nacjonalizmu”.

Sam nie utożsamiał się z Rastafari jednak dał mu wiele podstawowych tez, które mówiły o wyzwoleniu rasowym, i powrocie do Afryki. Stąd w skrócie te powiązania z Etiopią. Ruch Rastafari rozpropagowali w dużej części emigranci z Jamajki w USA. Jedna z ikon to oczywiście Bob Marley, stąd skojarzenia z muzyką reggae.

Jakie są cechy Rastafari?

Ruch czerpie z nauk chrześcijańskich oraz cesarza Hajle Syllasja I. Ma też cechy wspólne z animistycznymi wierzeniami z Afryki. Rastafari mają się za braci, wierzą, że nauczanie etiopskiego cesarza doprowadzą do “ziemi obiecanej”, w której nie będzie rasizmu.

Szanują też zwierzęta oraz rośliny. Ruch Rastafari nigdy nie stał się zorganizowaną religią. Ciekawe jest iż, właśnie sam Hajle Syllasje I nigdy nie zaprzeczył, ale też nie potwierdził tez głoszonych przez ruch. Znany jest jednak fakt iż próbował włączyć członków ruchu Rastafari do etiopskiego kościoła. Nie byli oni jednak chętni do uczestniczenia w zorganizowanej formie.

Jaka jest symbolika ruchu Rastafari?

Symbole to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych rzeczy związanych z Rastafari. Przede wszystkim kolory, czyli zielony, żółty i czerwony. Barwa zielona oznacza ojczyznę i spokój, żółta bogactwa zabrane przez kolonistów, natomiast czerwona symbolizuje krew jaką przelano w walce z najeźdźcami. Lew Judy to także ważny symbol. Oznacza on odwagę oraz Jaha i Hajle Syllasja I.

Bardzo rozpoznawalne są także dredy. Początkowo nie były tak obecne wśród członków ruchu, z czasem jednak się to zmieniło. Otóż taki rodzaj fryzury symbolizuje w pewien sposób lwa. Może także oznaczać przywiązanie do natury. Nie sposób także pominąć marihuany wśród symboli. Członkowie ruchu palą ją sakramentalnie, ma ona znaczenie religijne. Rastafamani opierają jej użytek na wersach z BIblii. Część członków ruchu uznaje marihuanę za tzw. “Drzewo Życia”. Palenie konopii nie jest jednak obowiązkowe.

Warto zgłębić swoją wiedzę na temat ruchu Rastafari. Jest bardzo interesujący i kojarzy się przede wszystkim z Bobem Marleyem, dzięki któremu został rozpropagowany. Dzięki niemu ruch Rastafari jest znany na całym świecie i ma wielu zwolenników.

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae