reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

KulturaMuzyka

Jakie jest najpopularniejsze polskie reggae?

Jakie jest najpopularniejsze polskie reggae?

Muzyka reggae od wielu lat jest nieodłącznym elementem polskiej sceny niezależnej, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Chociaż jest to bardzo popularny gatunek o komercyjnym potencjale, to niestety w Polsce nie sprzedaje się za dobrze.

Co warto wiedzieć?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że Polska w latach 80-tych stała się jednym z głównych ośrodków roots reggae na świecie. Polskie reggae konkurowało z Jamajką i Londynem. Na szczególną uwagę zasługiwała nie tylko duża ilość zespołów muzycznych, ale również olbrzymia ilość festiwali tematycznych, które odbywały się w naszym kraju. Do Polski reggae przywędrowało z Londynu. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie zespoły jak np.: The Jam albo The Clash. Nie można zapominać także o multi etnicznych kapelach pokroju Madness and The Selectors albo The Specials. „Muzyka Młodej Generacji” na przestrzeni kolejnych lat niosła głos zbuntowanego pokolenia.

Najpopularniejsze polskie reggae w 2023 roku

W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Ras Luta, czyli bez wątpienia jeden z najbardziej uduchowionych polskich artystów. Młode pokolenie ceni sobie również twórczość Mesajah i Kamila Bednarka. Nie można zapominać także o zespole Jamal, który niestety stopniowo odchodzi od reggae. To właśnie radomski zespół napisał jeden z najpopularniejszych polskich kawałków. Mowa tutaj oczywiście o utworze „Policeman”, który wbrew pozorom znany jest nie tylko miłośnikom reggae. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również Marika.

Czym charakteryzuje się muzyka reggae?

Muzyka reggae pojawiła się pod koniec lat 60-tych. Pierwsze utwory bardzo mocno nawiązywały do takich gatunków jak na przykład ska albo rocksteady. Za prekursorów opisywanego gatunku muzycznego uznaje się jamajskich twórców. Warto wspomnieć chociaż o tym, że do dnia dzisiejszego za najlepszego twórcę muzyki reggae uważa się Boba Marleya. Cechami charakterystycznymi muzyki reggae jest nie tylko bardzo silna linia basu. Wyróżnić należy również dość spokojną melodię i nietypową technikę gitarową skank. Niemal we wszystkich utworach klasycznego reggae można zauważyć rozrywkowe metrum 4/4. Jeżeli chodzi o sam rytm to jest on miarowy. Harmonijne linie melodyczne pozwalają stworzyć integralną całość. Jeżeli chodzi o polskie reggae to można wyodrębnić dodatkowo beat perkusyjny, który potocznie określany jest mianem riddimu. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że można wyróżnić wiele podgatunków reggae. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi roots reggae, early reggae albo lovers rock.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *