reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

Ciekawostki

Polskie Karaiby – jezioro, które zachwyca kolorami!

Polskie Karaiby – jezioro, które zachwyca kolorami!

Wakacje na Karaibach? Wiele osób marzy o pięknych widokach i turkusowej wodzie. Jednak wyjazd na Karaiby jest dość kosztowny, a piękne krajobrazy można podziwiać także w Polsce. Mianowicie zbiornik Osadnik Gajówka nazywany jest często polskimi Karaibami ze względu na malownicze krajobrazy.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Polskie Karaiby w centralnej części Polski.
  2. Czy Osadnik Gajówka jest naturalnym zbiornikiem?
  3. Czy w Lazurowym Jeziorze można się kąpać?
  4. Jak dojechać na polskie Karaiby?
  5. Osadnik Gajówka i atrakcje
  6. Polska jest piękna!

Polskie Karaiby w centralnej części Polski

Nie trzeba daleko jechać od stolicy, bo jedynie 180 kilometrów, aby dostać się w cudowne miejsce. Osadnik Gajówka nazywany jest również Lazurowym Jeziorem lub polskimi Malediwami. Dojeżdżając na miejsce, można poczuć cudowną atmosferę i podziwiać piękne widoki. Przede wszystkim zachwyca kolor wody, a także otoczenie. Dookoła jeziora jest zielono oczywiście, jeśli wybierze się tam letnią porą. To miejsce jest doskonałym miejscem wypadowym na jednodniową wycieczkę.

Czy Osadnik Gajówka jest naturalnym zbiornikiem?

Polskie Karaiby są sztucznym zbiornikiem i powstały w wyniku działalności Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Wyrobisko po kopalni wykorzystywane było jako składowisko, a po pewnym czasie wypełniono je wodą. Skąd zatem wziął się ten piękny lazurowy kolor? Jego pochodzenie związane jest z węglanem wapnia, który był w to miejsce transportowany z innymi odpadami.

Czy w Lazurowym Jeziorze można się kąpać?

Z racji tego, że jest to sztuczny zbiornik, do którego wcześniej były wysypywane różnego rodzaju odpady, to niestety kąpiel jest zakazana. Dodatkowo brzegi są bardzo grząskie i mało stabilne. Wchodząc do wody, dużo się ryzykuje. Dno po prostu może się zapaść i może zdarzyć się tragedia. Pomimo tego, że woda wygląda cudownie i zachęca to wejścia, to jednak nie wolno tego robić. Najlepiej podziwiać widoki z pewnej odległości.

Jak dojechać na polskie Karaiby?

Osadnik Gajówka znajduje się w województwie wielkopolskim. Jest to gmina Przykona, która położona jest blisko województwa łódzkiego. Jedno z bardziej znanych miast położonych w pobliżu to Turek. Osoby, które chciałyby spędzić miło czas w tym rejonie, mogą wybrać się do Uniejowa. Znajduje się tam uzdrowisko i jest duża baza noclegowa. Można również nocować w Łodzi i przy okazji zwiedzić to piękne miasto.

Osadnik Gajówka i atrakcje

Choć w zbiorniku nie można się kąpać, to jest to piękny teren, aby nieco pospacerować i obcować z naturą. Niedaleko znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć cały zbiornik w okazałości. Na zmotoryzowanych czeka także parking, który jest darmowy. Blisko wody znajduje się także teren, który przypomina nieco plażę, a więc można także odpocząć i się zrelaksować. Widoki są przecudne, a więc jest to doskonałe miejsce, aby naładować energię. Wiele osób decyduje się na sesje zdjęciowe w tym miejscu, co oczywiście nie powinno dziwić. Miejsce, jak na tę część świata, jest dość nietypowe i na pewno zachwyci każdego.

Polska jest piękna!

Polski krajobraz jest bardzo zróżnicowany i można zobaczyć fantastyczne miejsca, które zapierają dech w piersi. Nie trzeba wyjeżdżać tysiące kilometrów, aby podziwiać piękne góry, jeziora, turkusowe wody czy odpoczywać na plaży. Czasami w zacisznym miejscu można bardziej odpocząć niż na plaży na Dominikanie.

Polskie Karaiby to idealne miejsce na wyjazd. Jako, że znajduje się w naszym kraju, nie trzeba wydawać wielu pieniędzy na przelot samolotem. Wystarczy wsiąść do samochodu lub pociągu i udać się w podróż na Polskie Karaiby, które zaskoczą nas pięknym widokiem i niespotykanym kolorem wody. Warto się tam udać jeszcze tego lata!

Polskie Karaiby – FAQ

Gdzie znajdują się Polskie Karaiby?

Polskie Karaiby znajdują się na terenie gminy Przykona, położonej w województwie wielkopolskim. Miejsce znajduje się w odległości 180 km od Warszawy.

Czy Osadnik Gajówka jest naturalnym zbiornikiem?

Polskie Karaiby są sztucznym zbiornikiem i powstały w wyniku działalności Kopalni Węgla Brunatnego Adamów.

Czy w Lazurowym Jeziorze można się kąpać?

Z racji tego, że jest to sztuczny zbiornik, do którego wcześniej były wysypywane różnego rodzaju odpady, to niestety kąpiel jest zakazana.

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae