reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

Lifestyle

Zderzaki a bezpieczeństwo pasażerów: Jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze motoryzacji

Zderzaki a bezpieczeństwo pasażerów: Jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze motoryzacji

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zderzaki w samochodach osobowych służyły do tego, na co mogłaby wskazywać ich nazwa, a więc do zderzania się ze sobą. Wtedy też zderzaki były wykonywane z solidnych metalowych blach lub kątowników i były w stanie wytrzymać nawet stosunkowo mocne uderzenia. Jednak wraz z rozwojem motoryzacji i zwiększeniem wysiłków kierowanych w stronę zwiększenia bezpieczeństwa osób znajdujących się w ich wnętrzu, zderzaki samochodowe zaczęły pełnić nieco inną funkcję. 

Przestały być projektowane tak, aby znieść siłę uderzenia i ochronić samochód, ale aby wręcz przeciwnie, ową siłę wziąć na siebie, zamortyzować uderzenie i ochronić pasażerów. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak nowoczesne technologie zmieniają dzisiejszą motoryzację, a szczególnie właśnie zderzaki samochodowe.

Systemy pasywne

Opisany we wstępie nowoczesny sposób projektowania zderzaków samochodowych można zaliczyć do kategorii pasywnych systemów ochrony pasażerów i wliczyć zderzak do systemu, który bywa często opisywany jako strefy zgniotu. Oznacza to więc, że zderzak jest jednym z elementów, który w razie wypadku ma odkształcić się w określony sposób i w ten sposób przyjąć część energii uderzenia, a jej pozostała część skierować w taki sposób, aby uchronić osoby znajdujące się we wnętrzu pojazdu.

Ochrona pieszych

Opisana wcześniej ochrona osób znajdujących się wewnątrz samochodu jest oczywiście priorytetem, ale równie ważna jest ochrona pieszych. Dlatego nowoczesne zderzaki samochodowe są projektowane tak, aby w przypadku potrącenia pieszego jego obrażenia zostały zminimalizowane. Udaje się to osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednio miękkich materiałów i odpowiednie wyprofilowanie samego zderzaka.

Nowoczesne systemy

W nowoczesnych zderzakach samochodowych można znaleźć bardzo zaawansowane systemy takie jak radary czy kamery, dzięki którym samochód może „widzieć” swoje otoczenie. Tego typu funkcje kojarzą się głównie z samochodami autonomicznymi, ale podobne systemy są też wykorzystywane w tradycyjnych samochodach, dzięki czemu kierowca ma szersze pole widzenia i dostaje powiadomienia, kiedy coś przykładowo znajdzie się w martwym polu.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae