reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

CiekawostkiKultura

Jak zmarł Bob Marley? Śmierć najsłynniejszego wokalisty reggae

Jak zmarł Bob Marley? Śmierć najsłynniejszego wokalisty reggae

Wielu z nas kojarzy Boba Marleya, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów popkultury na świecie. To prawdziwa legenda muzyki reggae, a swoich fanów ma w rożnym wieku w wielu zakątkach świata. Artysta nagrał wiele piosenek oraz płyt. Jak zmarł Bob Marley? Co było przyczyną jego śmierci? Tego dowiesz się poniżej.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Bob Marley, czym zasłynął?
  2. Bob Marley śmierć.
  3. Bob Marley śmierć – ostatnie słowa do syna.

Bob Marley, czym zasłynął?

Bob Marley otrzymał wiele nagród, odznaczeń oraz wyróżnień. Odznaczono go między innymi Medalem Pokoju Trzeciego Świata ONZ, Jamajskim Orderem Zasługi, otrzymał nagrodę Grammy. Muzyk zajął jedenaste miejsce w rankingu Największych Artystów Wszech Czasów wydanym przez magazyn „Rolling Stones”. Bob Marley zasłynął dzięki pozytywnej muzyce reggae, która trafiała do najliczniejszego grona młodzieży na całym świecie. Muzyka, którą tworzył dostarczała rozrywki, ale w treści często wskazywała na biedę oraz przemoc, z którymi mierzyli się mieszkańcy południowej półkuli ziemskiej. Muzykowi przypisuje się popularyzację na świecie muzyki reggae, ruchu Rastafarii oraz ideę panafrykanizmu.

Bob Marley śmierć

Jak zmarł Bob Marley? Bob Marley zmarł na chorobę nowotworową, której przerzuty dotknęły mózg, wątrobę oraz płuca. A rozpoczęło się niewinnie, od zwykłej kontuzji palca, której nabawił się podczas grania w piłkę nożną w Paryżu w 1977 roku. Kontuzji uległ duży palec, odpadł mu paznokieć. Niestety, artysta nie podjął leczenia rany i szybko zmieniła się ona w raka skóry (a dokładnie w czerniaka złośliwego). Nie poddał się także amputacji, gdyż uważał, że jest ona sprzeczna z integralnością ciała. W 1980 roku podczas joggingu w amerykańskim Central Parku muzyk zasłabł i stracił przytomność, zabrał go helikopter do placówki medycznej, w której okazało się, że ma przerzuty do mózgu i płuc. W związku z tym zaplanowana trasa koncertowa została skrócona. Artysta poddał się serii zabiegów radiacyjnych w zamkniętym ośrodku onkologicznym na Manhattanie. Lekarze dawali mu wtedy kilka tygodni życia. Gdy informacja o umieszczeniu w placówce wyciekła do prasy, artysta wypisał się z niej. Bob poddał się alternatywnemu leczeniu choroby nowotworowej w Bawarii w Niemczech, które oparte było na ziołolecznictwie, złożonej specyficznej diecie, specjalnych szczepionkach. Niestety, leczenie okazało się nieskuteczne. Bob Marley w 1981 roku udał się na Jamajkę, żeby odebrać Jamajski Order Zasługi, niestety podczas lotu jego stan bardzo się pogorszył. Artysta zmarł 11 maja 1981 roku w szpitalu w Miami mając zaledwie 36 lat. Państwowy pogrzeb odbył się 21 maja 1981 roku, a dzień wcześniej wystawiono publicznie trumnę z jego ciałem. W ceremonii pogrzebowej wzięło udział ponad sto tysięcy Jamajczyków.

Bob Marley śmierć – ostatnie słowa do syna

Bob Marley na łożu śmierci wypowiedział ostatnie słowa do syna, które brzmiały: „pieniądze nie mogą kupić życia”. Słowa te były zbieżne z jego podejściem do życia i wiarą. Był to słowa skierowane do jego syna Zyggy’ego.

Bob Marley był niewątpliwie wybitną postacią, był to najsłynniejszy muzyk reggae. Warto wiedzieć, jak zmarł Bob Marley – niewinna kontuzja palca może przerodzić się w poważny nowotwór. Warto dbać o swoje zdrowie i odwiedzać lekarzy. Śmierć artysty może być przestrogą dla innych. Warto słuchać utworów Boba Marleya, by mógł żyć w głowach i sercach słuchaczy. Mimo, że żył tylko 36 lat, jego dorobek artystyczny jest ogromny na tyle, że każdy znajdzie w nim utwór dla siebie.

Sprawdź również inne treści, które mogą cię zainteresować!

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae