reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

Kultura

Rodzaje muzyki: jakie są rodzaje muzyki i co je charakteryzuje?

Rodzaje muzyki: jakie są rodzaje muzyki i co je charakteryzuje?

Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu wielu ludzi. Dzięki muzyce można się odprężyć, poznać jakąś kulturę, wejrzeć w głąb siebie lub po prostu potańczyć. Jakie są rodzaje muzyki?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 1. Rodzaje stylów muzycznych popularne w Polsce.
 2. Jakie są różnice między stylami muzycznymi?
 3. Rodzaje muzyki a odbiór przez słuchacza.
 4. Najpopularniejsze style muzyczne

Rodzaje stylów muzycznych popularne w Polsce

Liczba stylów muzycznych jest duża. Do najbardziej znanych i rozpowszechnionych wśród słuchaczy i miłośników muzyki należą między innymi:

 • jazz
 • rock
 • pop
 • hip-hop
 • techno
 • house
 • disco-polo
 • muzyka klasyczna

Większość z ludzi z pewnością znajdzie wielką przyjemność w jednym lub kilku z tych gatunków. Jednak to nie wszystkie style muzyczne, które można odróżnić. Wiele z tych stylów ma więcej poddziałów. Są one rozpoznawalne po dźwięku lub po wyborze tematu. W muzyce house występują między innymi odmiany Chicago-House i Deep-House. Przez lata hip-hop rozwinął również kilka podgatunków. Ponadto różne style często powstają w ramach rozwoju czasowego. Na przykład muzyka klasyczna jest podzielona na różne epoki. Należą do nich między innymi preklasyka, klasyka wiedeńska i styl romantyczny.

Jakie są różnice między stylami muzycznymi?

Jak zapewne każdy zauważył, istnieją wyraźne różnice między wieloma stylami muzycznymi. W niektórych przypadkach granice są płynne, ale bardzo często można jasno zdefiniować gatunek utworu lub albumu. Różnice mogą obejmować między innymi:

 • zastosowane instrumenty
 • dźwięk i sposób produkcji
 • rytmikę
 • tematykę
 • styl kompozycji
 • stosowane harmonie i melodie

Na przykład, jeśli porówna się techno i rock, można zauważyć, że instrumenty są bardzo różne. Podczas gdy rock w zdecydowanej większości przypadków jest rozpoznawalny przez gitarowe brzmienie zespołu, styl techno często odwołuje się do syntetycznych dźwięków i klasycznych instrumentów, takich jak instrumenty smyczkowe i fortepiany. Z tych elementów powstaje charakterystyczny obraz dźwiękowy dla każdego stylu, przy czym ważną rolę odgrywa wokal.

Rodzaje muzyki a odbiór przez słuchacza

Wszystkie czynniki, takiej jak rytmika, wokal, instrumenty czy tematyka ostatecznie tworzą typowy dla danego gatunku ogólny obraz, który ma określony wpływ na słuchacza. Efekt ten może być bardzo różny w zależności od stylu muzyki, tempa i elementów utworu. Dokładne skutki i ich przyczyny są badane przez naukowców. Efekty muzyki często pojawiają się w całym ciele słuchacza. Muzyka między innymi zmienia puls i wywołuje wiele reakcji emocjonalnych. Piosenki wpływają na mózg podczas słuchania w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku bardzo niewielu innych aktywności.

Najpopularniejsze style muzyczne

Poszczególne style muzyczne mają do zaoferowania wiele różnych utwrów i artystów, którzy mogą zainteresować lub zirytować słuchacza. Ciężko jest wyróżnić najpopularniejsze rodzaje muzyki, choć oczywiście pop jest najczęściej granym gatunkiem w radiach. W ostatnim czasie również scena hip-hopowa bardzo się rozwinęła i zawładnęła rynkiem muzycznym. Nie tylko młode osoby słuchają rapu, ale także starsi się przekonują do tego gatunku. Oczywiście w Polsce niezmienną popularnością cieszy się muzyka chodnikowa, czyli disco polo. Jedni ten rodzaj uwielbiają, a inni nienawidzą, ale i tak każdy zna większość tekstów.

Niezależnie od tego, jakie są rodzaje muzyki, wiele osób pozostaje wiernymi tylko jednemu gatunkowi muzycznemu i słucha tylko jednego. Nie ma nic w tym złego, muzyka powinna podobać się przede wszystkim słuchaczowi. Tylko on decyduje, jaki rodzaj muzyki płynie w jego głośnikach czy słuchawkach.

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae