Subkultury odgrywają coraz większą rolę w społeczeństwie. Czym właściwie jest subkultura? Jakie są subkultury i dlaczego niektórzy się z nimi identyfikują?
Co to jest subkultura i jakie są subkultury?
Pojęcie subkultury stale ewoluowało w ciągu ostatniego stulecia. To, co początkowo odnosiło się głównie do struktur przestępczych, jest dziś przez większość ludzi rozumiane jako określenie pewnych kultur muzycznych lub młodzieżowych.
Znane subkultury to na przykład punk, hip-hop, a nawet hipisi. Emo też tworzy alternatywną scenę. Często subkultury mają postawy, które nie są w pełni zgodne ze społeczeństwem. Mogą one również przybierać destrukcyjne rozmiary, na przykład w skrajnie prawicowym środowisku w postaci sceny skinheadów.
Identyfikacja i tożsamość
Każda subkultura tworzy własne punkty identyfikacyjne dla swoich członków i wyznawców. Wynikają one z wartości, norm lub pewnych zachowań. W większości przypadków są one powszechnie uznawane i wspierane przez całą grupę. Symbole również mogą odgrywać rolę. Identyfikacja z pewnymi normami staje się szczególnie widoczna również w odzieży.
Inne subkultury, takie jak jazda na łyżwach, definiują się poprzez wspólne hobby. Osoby koncentrują się przynajmniej na początku nie na wartościach, ale na konkretnym zawodzie. To z kolei tworzy scenę z odpowiednimi ubraniami, muzyką i wartościami. Nierzadko ubrania, symbole i wartości ewoluują na przestrzeni lat i dekad. To właśnie różne elementy budowania tożsamości tworzą solidną podstawę dla spójności w scenach alternatywnych, które postrzegają siebie jako mało spójne ze społeczeństwem.
Subkultury i ich znacznie
Kluczowym elementem wspólnych wartości jest w wielu przypadkach sposób myślenia politycznego. Na przykład kultura hip-hopowa ma dość wyraźne poglądy polityczne, takie jak niechęć do rasizmu i społeczna integracja mniejszości. Subkultury mogą również wyrosnąć z idei politycznych. Na przykład ruch pokojowy lat 80. wykazuje silne cechy subkulturowe. Aby wyrazić swoje wartości i tożsamość, subkultury wykorzystują różne formy sztuki.
Oprócz malarstwa i graffiti dużą rolę odgrywa muzyka. Szczególnie w muzycznej formie ekspresji w wielu przypadkach teksty mają duże znaczenie. Pozwalają one w szczególny sposób wyrażać światopogląd i wartości. Poszczególne gatunki muzyczne w większości przypadków ewoluują na przestrzeni lat i dziesięcioleci. Dobrym przykładem jest kultura hip-hopowa, w ramach której rozwinęło się wiele różnych stylów. Należą do nich między innymi BoomBap czy Trap.