reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

Kultura

Jakie są subkultury i jakie jest ich znacznie w społeczeństwie?

Jakie są subkultury i jakie jest ich znacznie w społeczeństwie?

Subkultury odgrywają coraz większą rolę w społeczeństwie. Czym właściwie jest subkultura? Jakie są subkultury i dlaczego niektórzy się z nimi identyfikują?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Co to jest subkultura i jakie są subkultury?
  2. Identyfikacja i tożsamość.
  3. Subkultury i ich znaczenie.

Co to jest subkultura i jakie są subkultury?

Pojęcie subkultury stale ewoluowało w ciągu ostatniego stulecia. To, co początkowo odnosiło się głównie do struktur przestępczych, jest dziś przez większość ludzi rozumiane jako określenie pewnych kultur muzycznych lub młodzieżowych. Jakie są subkultury? Znane subkultury to na przykład punk, hip-hop, a nawet hipisi. Emo też tworzy alternatywną scenę. Często subkultury mają postawy, które nie są w pełni zgodne ze społeczeństwem. Mogą one również przybierać destrukcyjne rozmiary, na przykład w skrajnie prawicowym środowisku w postaci sceny skinheadów.

Identyfikacja i tożsamość

Każda subkultura tworzy własne punkty identyfikacyjne dla swoich członków i wyznawców. Wynikają one z wartości, norm lub pewnych zachowań. W większości przypadków są one powszechnie uznawane i wspierane przez całą grupę. Symbole również mogą odgrywać rolę. Identyfikacja z pewnymi normami staje się szczególnie widoczna również w odzieży.

Subkultury i ich znaczenie

Kluczowym elementem wspólnych wartości jest w wielu przypadkach sposób myślenia politycznego. Na przykład kultura hip-hopowa ma dość wyraźne poglądy polityczne, takie jak niechęć do rasizmu i społeczna integracja mniejszości. Subkultury mogą również wyrosnąć z idei politycznych. Na przykład ruch pokojowy lat 80. wykazuje silne cechy subkulturowe. Aby wyrazić swoje wartości i tożsamość, subkultury wykorzystują różne formy sztuki.

Oprócz malarstwa i graffiti dużą rolę odgrywa muzyka. Szczególnie w muzycznej formie ekspresji w wielu przypadkach teksty mają duże znaczenie. Pozwalają one w szczególny sposób wyrażać światopogląd i wartości. Poszczególne gatunki muzyczne w większości przypadków ewoluują na przestrzeni lat i dziesięcioleci. Dobrym przykładem jest kultura hip-hopowa, w ramach której rozwinęło się wiele różnych stylów. Należą do nich między innymi BoomBap czy Trap.

Jakie są subkultury – FAQ

Co to jest subkultura i jakie są subkultury?

To, co początkowo odnosiło się głównie do struktur przestępczych, jest dziś przez większość ludzi rozumiane jako określenie pewnych kultur muzycznych lub młodzieżowych. Jakie są subkultury? Znane subkultury to na przykład punk, hip-hop, emo i hipisi.

Na czym polegają identyfikacja i tożsamość subkultur?

Każda subkultura tworzy własne punkty identyfikacyjne dla swoich członków i wyznawców. Wynikają one z wartości, norm lub pewnych zachowań.

Jakie jest znaczenie subkultur?

Kluczowym elementem wspólnych wartości jest w wielu przypadkach sposób myślenia politycznego.

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae