reggaenet.pl

Blog o muzyce, kulturze i tym, co związane z reggae

HobbyKultura

Nauka gry na instrumencie: kiedy i jak zacząć grać na instrumencie?

Nauka gry na instrumencie: kiedy i jak zacząć grać na instrumencie?

Umiejętność gry na instrumencie to marzenie wielu osób. Jedne zastanawiają się nad przyszłą karierą muzyka, inne chcą po prostu zaimponować znajomym nietypową, a jednocześnie wysoko cenioną umiejętnością. Bez względu na to, do której grupy należymy, jeśli zastanawialiśmy się nad tym, jak zacząć naukę gry na instrumencie, teraz możemy uzyskać odpowiedź na tak postawione pytanie.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Czy istnieje idealny czas na naukę gry na instrumencie?
  2. Gdzie się uczyć grać na instrumencie?
  3. Jak wygląda dobra lekcja gry na instrumencie?

Czy istnieje idealny czas na naukę gry na instrumencie?

Jedno z pierwszych pytań odnoszących się do tego, jak zacząć naukę gry na instrumencie dotyczy idealnego czasu na uczenie się tej sztuki. Bardzo często można usłyszeć, że największe szanse na karierę muzyczną mają te osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z instrumentami jeszcze jako dzieci. Dziecięca ciekawość w połączeniu z typową dla najmłodszych umiejętnością szybkiego uczenia się rzeczywiście przynoszą wyjątkowe rezultaty. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na karierę muzyczną tylko dlatego, że w dzieciństwie nie przejawialiśmy zainteresowania instrumentami muzycznymi. Osoby zawodowo uczące gry podkreślają, że każdy z ich uczniów jest inny. W karierze doświadczonego nauczyciela nie brakuje wcale osób dorosłych, które spełniły swoje marzenia i nauczyły się grać nie gorzej niż muzycy trenujący latami. Na naukę gry na instrumencie nigdy nie jest więc nie tylko za wcześnie, ale również za późno.

Gdzie się uczyć grać na instrumencie?

Dwudziesty pierwszy wiek daje nam wiele możliwości, o których nigdy wcześniej nawet nam się nie śniło. Jeśli więc marzymy o nauce gry na instrumencie, możemy osiągnąć ten cel bez konieczności wychodzenia z domu. W Internecie czekają na nas nie tylko podręczniki, ale i kursy wideo. Niektóre nie są przesadnie wartościowe, można jednak wyłuskać także prawdziwe perełki – kursy, które są wysoko cenione także przez profesjonalnych muzyków. Niestety, gdy nie uczymy się pod okiem nauczyciela, musimy liczyć się z tym, że nie mamy aż tak dużych szans na sukces jak wtedy, gdy to on nadzoruje naszą edukację. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nauczyciel koryguje popełniane przez nas błędy. Jeśli więc nie ma do tego przeciwwskazań (związanych z odległością albo z zasobami finansowymi) warto rozważyć naukę gry na instrumencie w szkole muzycznej. Co ważne, dziś ich oferta jest skierowana nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych uczniów, w tym również do osób, które nie mogą poświęcić wielu godzin na rozwój swojej pasji.

Jak wygląda dobra lekcja gry na instrumencie?

Lekcje gry na instrumencie różnią się między sobą. Różnice wynikają przy tym nie tylko z tego, że uczniowie nie zawsze mają takie same umiejętności. Mogą mieć swoje źródło także w przygotowaniu ze strony nauczyciela – nie zawsze tak samo dobrym. Przyjmuje się, że podczas profesjonalnych zajęć kwestie techniczne są łączone z zagadnieniami związanymi z interpretacją, kompozycją i improwizacją. Uczeń powinien poznać nie tylko samą muzykę, ale i instrument, z którym pracuje. Końcowy sukces jest w dużym stopniu uzależniony od umiejętności zrozumienia go. W innym wypadku trudno będzie opanować coś więcej niż postawy.

Warto inwestować zarówno czas, jak i pieniądze w naukę gry na instrumencie. Ta umiejętność może się przydać w życiu, na przykład żeby zagrać ulubioną piosenkę dla kogoś bliskiego lub rozpocząć karierę muzyczną na scenie, w filharmonii, w operze lub jako nauczyciel gry na instrumencie. Nauka gry na instrumencie daje wiele możliwości. Jeśli tylko jest się obdarzonym słuchem muzycznym, nie należy się zastanawiać i zacząć się uczyć już dziś!

Nauka gry na instrumencie – FAQ

Czy istnieje idealny czas na naukę gry na instrumencie?

Bardzo często można usłyszeć, że największe szanse na karierę muzyczną mają te osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z instrumentami jeszcze jako dzieci, jednak nie brakuje wcale osób dorosłych, które spełniły swoje marzenia, związane z grą na instrumencie.

Gdzie się uczyć grać na instrumencie?

W Internecie można znaleźć nie tylko podręczniki, ale i kursy wideo, które mogą pomóc w nauce na instrumencie. Warto jednak rozważyć naukę gry na instrumencie w szkole muzycznej, gdzie zdobędziemy rzetelną wiedzę pod okiem doświadczonej osoby.

Jak wygląda dobra lekcja gry na instrumencie?

Uczeń powinien poznać nie tylko samą muzykę, ale i instrument, z którym pracuje. Końcowy sukces jest w dużym stopniu uzależniony od umiejętności zrozumienia go. W innym wypadku trudno będzie opanować coś więcej niż postawy.

Udostępnij

O autorze

ReggaeNet to dynamiczna i pasjonująca redakcja internetowa, która skupia się na szeroko pojętej kulturze i muzyce reggae. Zespół redakcyjny, złożony z entuzjastów i znawców gatunku, regularnie dostarcza czytelnikom najświeższe informacje ze świata reggae